×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ مهر - ۱۳۹۸  
true

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان قزوین حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای  موسوی مدیر ستاد اقامه نماز استان در چهارمین جلاس استانی نماز که در سازمان تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد، افزود: هشت دستگاه نیز عملکرد قابل قبول داشته و ۱۳ دستگاه فعالیت کمتری در این زمینه داشته اند که به آنها تذکر داده شد. وی افزود: باید دغدغه نماز را همه مدیران بلکه همه مسلمانان داشته باشند چون روز قیامت از همه نعمت ها به ویژه تمکن مالی و صرف آن در راه نماز سوال می شود. موسوی ادامه داد:وضع نماز در استان مطلوب است اما در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست و از مدیران انتظار می رود در نماز شرکت کرده و برای فعال کردن مساجد عضو هیات امنای آنها شوند. این مسئول اضافه کرد: هنوز صدای اذان در مناطق شمالی شهر قزوین شنیده نمی شود و از مسئولان استان انتظار می رود برای رفع مشکل مناطق محروم از مسجد تلاش کنند. وی افزود: در هزار و ۵۰۰ مدرسه استان هزار و ۲۰۰ نماز جماعت برپا می شود و ۵۱۵ نمازخانه بالای ۴۰ متر در مدارس استان وجود دارد ولی ۱۸۲ مدرسه استان فاقد نمازخانه هستند. موسوی ادامه داد: انقلاب اسلامی در آستانه چلمین سالگرد پیروزی ، دستاوردها و برکات فراوانی داشته است که از جمله آنها برگزاری حدود ۷۳ هزار نماز جماعت در مدارس کشور است. وی افزود: برگزاری چهار هزار و ۵۰۰ نماز در سطح بیمارستاها و دانشگاه ها،تاسیس سه هزار مسجد، نمازخانه و سکوی نماز در راه های مواصلاتی استان و اجرای طرح منزلت نماز در پادگان ها از جمله برکات انقلاب و ستاد اقامه نماز است. این مسئول یادآور شد: در مدارس استان نیز ۲ هزار و ۱۱۵ نماز جماعت برگزار می شود که در ۳۲۰ مورد آنها توسط امام جماعت و مابقی توسط فرهنگیان اقامه می شوند. وی گفت: ۷۹ نمازخانه و مسجد بین راهی در استان فعال است و حدود ۱۴۱ روحانی مستقر و طرح هجرت در روستاها در خدمت نماز هستند. وی با اشاره به فعالیت های این ستاد در استان گفت: مشارکت در اعتکاف و جشن تکیلف روز اولی ها،برگزاری نشست های پرسش و پاسخ برای ۶ هزار و ۵۰۰ دانش آموز در مدارس، نشست های والدین با سه هزار و ۹۰۰ نفر، برگزاری نشست دانشجویی، دوره های نماز در دانشگاه فرهنگیان برای آموزش ۶۵۱ دانشجو معلم، تربیت ۵۰ مربی برای مرکز پاسخگویی، آموزش فضای مجازی برای ۲۴۰ نفر، طرح سلامت برای آموزش ۱۵۰ پرستار در بیمارستانها، دوره آموزش مربیان مهدکودکها برای ۱۴۰ نفر و مشارک در اعزام دانش آموزان به مشهد در ۲۵ کاروان از جمله این اقدامات بوده اند.و در ادامه نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر قزوین گفت: همه دین و تمام ابعاد زندگانی انسان ها با نماز ساماندهی می شود و نمی توان به راحتی از این نکته بسیار مهم و برجسته گذشت.

و در ادامه نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر قزوین گفت: همه دین و تمام ابعاد زندگانی انسان ها با نماز ساماندهی می شود و نمی توان به راحتی از این نکته بسیار مهم و برجسته گذشت.

وی افزود: نماز ستونی است که همه بنای دین بر آن استوار است و اجازه نمی دهد که زندگی انسان ها آلوده به مال غصبی و حرام باشد. آیت الله عابدینی گفت: همان طور که نماز ستون دین است خود آن با یک ستون دیگر مرتبط است و آن ستون ولایت و امامت است. وی اضافه کرد: باید برای ترویج اقامه نماز از شیرینی های آن نیز یاد کنیم که تحقق امنیت اجتماعی،عدالت،رفع تبعیض،توسعه عفت و اخلاق و کرامت انسانی است. خطیب نماز جمعه قزوین، گفت: همه شیرینی ها را از نماز حذف می کنیم و آن وقت از نماز حرف می زنیم در حالیکه باید از نماز به همراه شیرینی های آن صحبت کرد. نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: رحمت، رافت، وحدت و همدلی از نشانه های دیگر اقامه نماز در جامعه هستند که اگر نماز اقامه شود آنها را در جامعه شاهد خواهیم بود. وی با انتقاد از فرهنگ عمومی جامعه، گفت: فرهنگ عمومی رایج بین مردم در نگاه ما به متون دینی تاثیر گذاشته و فکر می کنیم خداوند نیز با این ادبیات با انسانها صحبت می کند. عابدینی ادامه داد:طبق این فرهنگ فکر می کنیم سخن خداوند در قرآن مبنی بر اینکه کسانی که مال یتیم را به ناحق می خورند آتش میل می کنند، مبالغه است و آن را باور نمی کنیم. خطیب نماز جمعه شهر قزوین اضافه کرد: باید ترجمه دقیق مورد نظر خداوند را مطرح ساخت که باید در سنت رسول اکرم، نگاه امیر مومنان و سیره اباعبدالله الحسین آن را پیدا کرد. وی گفت: ترجمه اقامه نماز همان رفتار امام حسین و کارهای امیرمومنان علی علیهما السلام است که با ویژه خواری برادر خود نیز مقابله کرد. عابدینی یادآور شد: امام خمینی رضوان الله علیه مقابل کاپیتولاسیون و ذلت پذیری یک ملت به پاخاست که در واقع مقابله با استکبار و ظالمان جهان از جمله نشانه های اقامه نماز در جامعه است.

وهمچنین استاندار قزوین گفت: قبل از دعوت به نماز باید چند مهارت را آموخت که مهمترین آنها نحوه برقراری ارتباط با مخاطبان است

عبدالمحمد زاهدی در چهارمین اجلاس استانی نماز که در سازمان تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد، افزود: به دلیل ضعف در مهارت برقراری ارتباط و برقراری رابطه قلبی و عاطفی با شنونده نمی توانیم در مهارت های دیگر که جلب اعتماد مخاطب است موفق باشیم. وی افزود: باید به گونه ای رفتار کرد که در مخاطبی که به نماز دعوت می شود اعتماد ایجاد شود تا تلاش ها و زحمات برای ترویج و جلب افراد به نماز هدر نرود. زاهدی ادامه داد: مهارت گفت و گو نیز صرفا سخن گفتن نیست بلکه نحوه و چگونگی گفت و گو کردن نیز مهم است و اینکه به چه شیوه ای بتوانیم مهارت دعوت به نماز را استفاده کنیم. وی گفت: باید برنامه های آموزشی برای مربیان و ائمه جماعات برگزار شود تا با بهره گیری از استادان فن در حوزه مهارت های زندگی بتوانیم به مهارت بعدی که دعوت به نماز است دست یابیم. استاندار قزوین افزود: اگر نتوانیم یک ارتباط قلبی و مفید در جلب اعتماد مخاطب داشته باشیم هرچقدر هم در گفت و گو مهارت داشته باشم تاثیر زیادی نخواهد داشت. این مسئول با اشاره به مفهوم قرآنی برای ترویج نماز، اضافه کرد: پیامبر گرامی اسلام به محض ورود به مدینه منوره در اولین قدم برای ساخت مسجد که محل سجود و عبادت است اقدام کرد و در واقع گام اصلی را برای ترویج نماز برداشت. وی افزود: مصداق آیه « الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاةَ» مدیران جامعه هستند که باید شرایطی را در جامعه فراهم کنند که شاهد برپایی و اقامه نماز باشیم. زاهدی اضافه کرد: در مدارس و برخی نقاط شهری و راه های ارتباطی استان درخصوص برپایی نماز جماعت مشکلاتی وجود دارد که باید مدیران و مسئولان استان برای رفع آنها اقدام کنند. وی گفت: امروزه وضع نمازخانه ها در ادارات به ویژه در مجتمع های بین راهی بهتر شده است و هرچقدر که جلوتر می رویم عملکرد دستگاه ها در این زمینه بهتر می شود. زاهدی اضافه کرد: ائمه جماعات، هیات امنا، نظم و آراستگی مساجد و رفتار خادم مسجد از جمله مواردی هستند که در جذب نمازگزاران اهمیت دارند و باید به آنها توجه ویژه داشت.

و در ادامه جناب دکتر حاج محمد حسین رضایی نماینده رییس جمهوری در امر نماز گفت: باید تمامی ظرفیت ها از پول، جایگاه، امکانات، روابط اجتماعی و… برای نماز و ارتقای جایگاه آن صرف شود.

وی در چهارمین اجلاس استانی نماز گفت از مسئولان و مردم انتظار می رود هرکاری می توانند برای نماز انجام دهند و راحترین کار این است که خود را خادم نماز کنند. وی افزود: مدیران و مسئولان همه ظرفیت های خود را برای نماز صرف کنند چون هیچکدام نمی دانیم تا کی مناصب و جایگاه ها برای ما باقی خواهد ماند. این مسئول ادامه داد: از همین الان تصمیم بگیریم خادم نماز باشیم و دراین فضای معنوی از خدا بخواهیم ما را از جمله کسانی قرار دهد که از همه ظرفیت های خود برای اقامه نماز استفاده می کنند. وی به حاضران توصیه کرد: هرکجا هستید حتی در خانه و اداره نیز خادم نماز باشید چون بسیاری می خواهند خادم امام رضا و امامزاده باشند در حالیکه توفیق نمی یابند اما به راحتی می توان خادم نماز شد. این مسئول با گرامیداشت یاد و خاطره شهید رجایی، افزود: ایشان همیشه می گفت به نماز نگویید من کار دارم به کار بگویید من نماز دارم و این توجه به نماز در کنار سایر ویژگی های اخلاقی موجب شده از وی همواره به نیکی یاد شود. رضایی با اشاره به اجلاس نماز اضافه کرد: در این اجلاس ها نباید مراسم فاتحه خوانی نماز را برگزار کرد بلکه باید به دنبال یک دستاورد و نتیجه برای نماز باشیم.و درپایان از دستگاههای برتر تقدیر بعمل آمد.

true

false