به گزارش خبرنگار ایکنا ؛ حجت الاسلام محسن قرائتی در جلسه تدبر در قرآن کریم که ظهر امروز در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد به بیان نکاتی پیرامون سوره نمل پرداخت و عنوان کرد: یکی از دوستان در دانشگاه امام صادق (ع) کتاب تفسیر نور که تالیف بنده است را مطالعه کرده و آیات مدیریتی آن را استخراج کرده است و با عنوان سیصد نکته در مدیریت اسلامی به صورت کتاب منتشر کرده است. یکی از آن اصول این است که حضرت سلیمان برای آوردن تخت بلقیس میان پیروان خود رقابت ایجاد کرده: قَالَ یَا أَیُّهَا الْمَلَأُ أَیُّکُمْ یَأْتِینِی بِعَرْشِهَا قَبْلَ أَنْ یَأْتُونِی مُسْلِمِینَ؛ [سپس]گفت: ای سران [کشور]کدام یک از شما تخت او را پیش از آنکه مطیعانه نزد من آیند برای من می آورد (سوره نمل آیه ۳۸) .

وی افزود: ایجاد رقابت یکی از اصول مدیریتی است که در قرآن کریم بیان شده است. در آن هنگام یکی از پیروان سلیمان گفت: پیش از آنکه از جایت برخیزی تخت را می آورم، ولی شخص دیگری گفت: پیش از اینکه چشمت را به هم بزنی می آورم: انَا آتِیکَ بِهِ قَبْلَ أَنْ یَرْتَدَّ إِلَیْکَ طَرْفُکَ؛ من آن را پیش از آنکه چشم خود را بر هم زنی برایت می آورم . تاکنون علم بشر به آنجا رسیده است که از طریق شبکه های اجتماعی صوت و تصویر را جابجا می کند، اما نمی تواند مثلا یک ساختمان را جابجا کند. این هم پیش بینی علمی قرآن کریم است.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به ظرفیت علمی این کتاب آسمانی عنوان کرد: بنده که به این سن رسیده ام هنوز قرآن را نفهمیده ام. همین آیه َالتِّینِ وَالزَّیْتُونِ می تواند به دو رساله دکتری تبدیل شود. چرا قرآن گفته است قسم به انجیر و زیتون، چرا نگفته است مثلا قسم به انجیر و سیب؟ رابطه میان انجیر و زیتون چیست؟ این یک کد علمی است. قرآن کریم تنزیل است: تَنْزِیلًا مِمَّنْ خَلَقَ الْأَرْضَ وَالسَّمَاوَاتِ الْعُلَی؛ [کتابی است]نازل شده از جانب کسی که زمین و آسمانهای بلند را آفریده است (طه/۴).

قرائتی با اشاره به نعمت جوانی خاطرنشان کرد: خداوند در روز قیامت چند موضوع را به طور ویژه مورد سوال قرار می دهد. یکی از آن ها این است که از چه کسی پیروی کرده و رهبرت که بوده است؟ یکی دیگر از سوالات در خصوص جوانی است. جوانی یک سوال آخرتی است. یکی از برکات جوان همین است که توان رقابت را دارد. هدف دشمن نابود کردن عقیده جوانان است؛ لذا باید هنگام شنیدن شبهه یا خبری پیرامون آن تحقیق کرد. امام جواد (ع) فرمودند: من اصغی الی ناطق فقد عبده؛ هر که گوش به گوینده ای دهد به راستی که او را پرستیده است . اگر گوینده حق بگوید بنده حق شدی و اگر باطل بگوید پیرو باطل. باید برای حفظ دین به عروه الوثقی که قرآن است چنگ زد و همواره با یک اسلام شناس در ارتباط بود.